Różnica między inżynierami kontroli jakości a inżynierami zapewnienia jakości

"Kontrola jakości" i "zapewnienie jakości" brzmią jakby oznaczały to samo, ale zapytaj inżyniera kontroli jakości i inżyniera zapewnienia jakości czym się zajmują, a otrzymasz dwie bardzo różne odpowiedzi.

Widzieliśmy to opisane tak: zapewnienie jakości jest zorientowane na proces, podczas gdy kontrola jakości jest zorientowana na produkt. Innymi słowy, zapewnienie jakości daje pewność, że robisz właściwe rzeczy we właściwy sposób, natomiast kontrola jakości daje pewność, że wyniki są takie, jakich oczekiwałeś.

W tym artykule przyjrzymy się różnicom pomiędzy tymi dwoma dziedzinami.

Kontrola jakości

To pierwszy poziom jakości: testowanie i sprawdzanie produktów zanim wyjdą za drzwi. Powiedzmy, że klient potrzebuje firmy, która wykona metalowe koła zębate. Sporządziłeś plany, które wymagają, aby miały one sześć centymetrów szerokości.

Pięćset z nich trafia do produkcji. Z tych pięciuset, 497 ma sześć centymetrów szerokości, pozostałe trzy mają 5,6 centymetra. Kontrola jakości by je odrzuciła. Nie jest to proces, który zapewnia jakość, ale wyłapuje gorsze produkty i nie pozwala im dotrzeć do klientów.

Zapewnienie jakości

Inżynierowie ds. zapewnienia jakości (QA) skupiają się na planowaniu, dokumentowaniu i uzgadnianiu wytycznych, które zapewnią jakość. Jest to praca wykonywana na początku projektu i opiera się na standardach branżowych i firmowych, a także na specyfikacji pracy.

QA to koncepcja opracowana jako sposób na poprawę kontroli jakości, której celem jest zapobieganie wadom na wcześniejszym etapie procesu produkcyjnego.

Jeśli wrócimy do przykładu 500 kół zębatych, inżynier ds. zapewnienia jakości zbadałby, jak i dlaczego trzy wadliwe koła zębate znalazły się w takim stanie. Czy wystąpił problem z maszyną? Czy wymaga ona naprawy lub wymiany? Czy wystąpił błąd w specyfikacji? I tak dalej.

Pomyśl o tym w ten sposób: Kontrola jakości jest jak nocny stróż w firmie. Zapewnienie jakości to ludzie, którzy przychodzą, aby upewnić się, że kamery bezpieczeństwa działają.

Przyjmując podejście, które obejmuje inżynierów zapewnienia jakości i inżynierów kontroli jakości, firmy mogą osiągnąć wyższy poziom zadowolenia klienta, a tym samym zdobyć powtarzalny biznes. Takie podejście pozwala również firmom na zwiększenie produktywności poprzez spędzanie mniejszej ilości czasu na rozwiązywaniu błędów.

Bez względu na to, w jakiej dziedzinie zarządzania jakością pracujesz, Maxpro może zapewnić, że Twój sprzęt do pomiaru momentu obrotowego działa we właściwy sposób. Nasze laboratorium kalibracji może zapewnić, że Twoje narzędzia pracują zgodnie z właściwą specyfikacją. Świadczymy również usługi naprawcze, a także sprzedaż i wynajem narzędzi.

Może istnieć różnica pomiędzy kontrolą jakości a zapewnieniem jakości, ale oba te pojęcia mają ten sam cel: dostarczanie wysokiej jakości rozwiązań. Pozwól, aby Maxpro pomogło Ci osiągnąć ten cel.

Autor