Konsekwencje zbyt niskiego, nierównego i zbyt wysokiego momentu obrotowego: Uszkodzenie uszczelki


Uszczelka w złączu jest tylko tak dobra, jak siła trzymająca ją w miejscu. A kiedy uszczelka zawiedzie, konsekwencje mogą być tak poważne, jak całkowita awaria maszyny lub systemu, co prowadzi do utraty wydajności, uszkodzenia sprzętu i pogorszenia bezpieczeństwa pracy.

W tym wpisie na blogu przyjrzymy się niektórym z powszechnych przyczyn awarii uszczelek, które obejmują:

1. Ciśnienie wewnętrzne

Występuje, gdy siła działa na uszczelkę w dwóch miejscach: ciśnienie wydmuchu na uszczelkę i hydrostatyczna siła końcowa na połączenie, próbująca rozepchnąć kołnierze.

Gdy dane połączenie jest zbyt mocno dokręcone, obciążenie kołnierza może stać się nierównomierne i osłabić skuteczność obciążenia kołnierza/śruby. To z kolei prowadzi do wzrostu ciśnienia wydmuchu i siły hydrostatycznej, co może spowodować uszkodzenie połączenia.

2. Medium

Ciecz lub gaz uszczelniany przez uszczelkę może mieć korozyjny wpływ na materiał uszczelki.

3. Temperatura

Zmiany temperatury mogą powodować rozszerzanie lub kurczenie się metali w złączu, co powoduje, że uszczelka jest zbyt luźna lub zbyt ściśnięta.

4. Obciążenie kołnierza

Jest to ciśnienie ściskające uszczelkę w celu wykonania uszczelnienia z powodu obciążenia śrubami. Śruby muszą być dokręcane zgodnie z określoną kolejnością i odpowiednim momentem obrotowym.

Nieprzestrzeganie tej kolejności lub nieprawidłowe dokręcenie śrub może prowadzić do nierównomiernego obciążenia powierzchni kołnierza, tworząc słabe punkty, w których ciśnienie wydmuchowe i hydrostatyczne będzie miało największy wpływ na uszczelkę.

Inne częste przyczyny awarii uszczelek obejmują:

  • Niewspółosiowość uszczelki
  • Niewspółosiowe kołnierze
  • Niewłaściwy dobór śrub
  • Niewłaściwy wybór zastosowania
  • Erozja i przenikanie

Jak powiedzieliśmy powyżej, właściwy moment obrotowy może mieć kluczowe znaczenie dla zapobiegania awarii uszczelek. Od prawie 25 lat Maxpro pomaga klientom upewnić się, że pracują z wysokiej jakości, dokładnymi kluczami dynamometrycznymi.

Jesteśmy dumni z inwestycji w innowacyjny sprzęt kalibracyjny i posiadamy akredytację A2LA, wiodącej krajowej organizacji akredytującej ISO/IEC.

Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się jak Maxpro może pomóc Ci uniknąć awarii uszczelek w Twoim następnym projekcie.

Autor