Elektrody spawalnicze LEZ MR-3 - charakterystyka i zastosowanie
Model ten produkowany przez Losinoostrovsky Zakład Elektrody jest przeznaczony do spawania stali o zawartości węgla nie przekraczającej 0,25%. Produkty te mogą być stosowane zarówno w gospodarstwach domowych, jak i w zakładach produkcyjnych. Dzięki temu, że producent posiada szeroką sieć dealerską, jego elektrody cieszą się dużą popularnością.
Cechą wyróżniającą "MR-3" produkowany przez LEZ, jest wysoka jakość i przystępna cena. Oprócz niezawodnego połączenia, pręty gwarantują również wygodną i łatwą obsługę.
Właściwości i charakterystyka elektrod
Elektrody charakteryzują się łatwym zapłonem łuku i stabilnym spalaniem. Pozwala to na uzyskanie jednorodnej i gęstej spoiny. Takie właściwości pozwalają na pracę z elektrodami nawet jeśli jesteś początkujący i dopiero uczysz się spawać.
Poniżej przedstawiamy charakterystykę techniczną produktu:
- współczynnik osadzania: 8,5 g/Ah;
- Zużycie 1,7 kg na 1 kg platerowanego metalu;
- mały rozprysk;
- zdolność do pracy na różnych stanowiskach.
- średnica: 3 - 6 mm;
- łatwość odrywania żużla;
- powłoka: rutyl.
Skład chemiczny "LEZ MR-3" jest następujący:
- węgiel;
- mangan;
- silikon;
- siarka;
- fosfor.
Ten "zestaw" utrzymuje właściwości techniczne spoiny na najwyższym poziomie. Połączenie jest szczelne i niezawodne. Podczas spawania produktów tymi elektrodami możesz być pewien, że będą one służyć przez długi czas.
Elektrody mogą być stosowane z konwencjonalnymi przetwornicami. Mogą być używane z prądem stałym lub zmiennym.
W zależności od średnicy, pręty muszą być stosowane przy różnych prądach:
- 2 mm: 30 — 80 А;
- 3 mm: 70 — 120 А;
- 4 mm: 110 — 160 А;
- 5 mm: 150 — 200 А.
Zasady użytkowania i przechowywania
Nie wystarczy kupić elektrody, trzeba jeszcze wiedzieć, jak je stosować. Przed przystąpieniem do pracy należy przygotować materiał. Wszystkie krawędzie i powierzchnie przeznaczone do spawania muszą być czyste i suche. W tym przypadku, połączenie będzie dobrej jakości i będzie łatwe do spawania.
Elektrody dostarczane są w opakowaniach i folii odpornej na wilgoć. Nie zawsze jest to jednak wystarczające. W przypadku niewłaściwego przechowywania elektrody mogą wchłonąć dużo wilgoci lub ulec mechanicznemu naprężeniu. Te pierwsze można "wyleczyć". Jeśli pręty stały się zbyt mokre, należy je poddać kalcynacji w specjalnym piecu. Proces ten trwa jedną godzinę w temperaturze ok. 160 - 170 °C. Będą one wtedy gotowe do użycia.
Elektrody należy przechowywać w miejscach suchych i w pomieszczeniach o minimalnej wilgotności.
Wniosek
"LEZ" produkuje elektrody spawalnicze od dłuższego czasu i ma wielu klientów. Jednak nie wszystkie opinie rzemieślników są pozytywne. Niektórzy spawacze twierdzą, że ten model często ma problemy z zapłonem, powstaje duża ilość żużla, a same elektrody mogą przyklejać się do metalu. Okazuje się, że pomimo certyfikatów jakości i produkcji zgodnie z GOST, produkt ten może powodować pewne problemy w spawaniu.
Jak na swoją kategorię cenową, LEZ MR-3 nie jest zły, ale ten sam model wyprodukowany przez innego producenta może mieć lepsze osiągi.
Dowiedz się wiecej na: http://prosmar.pl