Elektrody spawalnicze MP-3S - zastosowanie i charakterystyka

Kolejna bardzo popularna marka elektrod, która jest szeroko stosowana w naszym kraju. "MR-3S jest odpowiedni do szerokiego zakresu zastosowań. Można je śmiało nazwać uniwersalnymi, gdyż znajdują zastosowanie zarówno w przemyśle, jak i w prywatnych gospodarstwach domowych, gdy trzeba dokonać napraw lub przyspawać szkielet przyszłej szopy.

Elektrody tej marki są produkowane przez wiele fabryk. Wśród nich są LEZ, SZSM, SpetsElektrode, ShEZ i inne. Wszystkie z nich wytwarzają produkty wysokiej jakości. Spełniają one wszystkie certyfikaty jakości i GOST. Nie ma więc powodów do zmartwień.

Cechą szczególną tych wędzisk jest ich wygląd. Zawsze mają niebieską powłokę. Jest to powłoka rutylowa, która nadaje elektrodom doskonałe właściwości technologiczne.

Zakresy zastosowania, parametry, przechowywanie

Bardzo często "MR-3S" można spotkać w dużych zakładach przemysłowych, przy budowie maszyn i na placach budowy. Oznacza to, że obszar ich zastosowania jest dość szeroki. Specyfikacja prętów polega na pracy ze stalami zawierającymi dużo węgla i niewiele składników stopowych. Obejmuje to zupełnie inne stopy o wytrzymałości do 460 MPa.

Zapoznajmy się z danymi technicznymi prętów:

 • nagromadzenie: 8,5 g/Ah;
 • zużycie: 1,7 kg na 1 kg platerowanego metalu;
 • powłoka: rutyl;
 • średnica: 2,5 - 6 mm.

Elektrody mogą być stosowane we wszystkich pozycjach, co znacznie ułatwia proces przy pracy nad złożonymi instalacjami.

Kolejną zaletą jest łatwy zapłon elektrod. Jest to szczególnie przydatne, gdy pracują nowicjusze. Łuk pali się równomiernie, dzięki czemu uzyskuje się równomierne i szczelne połączenia.

Dzięki powłoce rutylowej spoina jest chroniona przed żużlowaniem i utlenianiem. Sam żużel można łatwo i szybko usunąć. Spoiny są wolne od porowatości i nie są podatne na pękanie. Metal spoiny dobrze znosi naprężenia mechaniczne, wstrząsy i nie ulega "zmęczeniu".

Właściwości te wskazują, że elektrody te mogą być stosowane do spawania konstrukcji krytycznych pracujących pod różnymi obciążeniami.

Pręty MR-3S nadają się również do sczepiania przed bezpośrednim spawaniem.

Przy spawaniu różnych średnic wymagane są różne napięcia zasilania. Na przykład dla dolnej pozycji stosowany jest następujący prąd:

 • 2,5 mm: 70 — 90 А;
 • 3 mm: 90 — 130 А;
 • 4 mm: 140 — 180 А;
 • 5 mm: 170 — 220 А;
 • 6 mm: 240 — 300 А.

Do pozycji stojącej i nad głową:

 • 2,5 mm: 60 — 100 А;
 • 3 mm: 80 — 110 А;
 • 4 mm: 120 — 160 А;
 • 5 mm: 150 — 190 А;

Elektrody są dostarczane zawinięte w specjalną folię odporną na wilgoć. Zapobiega to przedostawaniu się cieczy na pręty. Aby przedłużyć trwałość produktów, należy przechowywać je w suchym pomieszczeniu w temperaturze pokojowej. W takich warunkach zachowają one swoje właściwości i nie zawiodą Państwa podczas pracy.

Dodatkowo warto zabezpieczyć elektrody przed czynnikami mechanicznymi.

Dowiedz się wiecej na: http://prosmar.pl

Jeśli na elektrody dostaną się płyny, należy je podgrzać w specjalnym piecu. Czynność tę należy wykonywać przez 1 godzinę w temperaturze t = 170 - 190°C.

Wniosek

Elektrody spawalnicze "МР-3С" wyróżniają się szerokim zakresem zastosowań i jakością. Dodajmy do tego przyjemną cenę i otrzymujemy produkt do masowej konsumpcji. Jeśli musisz kupić takie produkty do naprawy lub produkcji, zwróć uwagę na tę markę. Nie bez powodu ma on pozytywne recenzje i jest produkowany przez wielu producentów. Od wielu lat elektrody te cieszą się zaufaniem spawaczy. Obecnie są one uważane za jeden z referencyjnych materiałów eksploatacyjnych. Posiadają one doskonałe właściwości i pozwalają na komfortową pracę.

 

Autor