Jak często narzędzia dynamometryczne wymagają kalibracji?

Narzędzia dobrej jakości powinny pozostawać w kalibracji przez rok lub dłużej.

Jednakże, przy regularnym użytkowaniu, narzędzia dynamometryczne wypadają z kalibracji. 

Nie oznacza to, że są one złej jakości lub że technicy źle wykonują swoją pracę - taka jest natura narzędzi.

Jeśli jednak nadal używasz narzędzia, którego kalibracja coraz bardziej się obniża, Twój proces lub produkt nie będzie spełniał wymaganych norm.

Najlepszym sposobem - a właściwie jedynym - aby mieć pewność, że narzędzia dynamometryczne są wyregulowane, jest ich regularne testowanie.

Jak regularne jest regularne?

Gdybyś musiał codziennie kalibrować swoje narzędzia dynamometryczne, traciłbyś mnóstwo czasu na kalibrację narzędzi. Zmniejszyłaby się wydajność.

Normy ISO wymagają kalibracji i certyfikacji raz w roku.

Krótsze odstępy czasu (mniej niż rok) zależą od częstotliwości użytkowania narzędzia oraz dopuszczalnego odchylenia od docelowej specyfikacji momentu obrotowego (jak dokładne musi być narzędzie). Decyzję o tym, jaki powinien być odstęp czasu między kalibracjami, podejmują producenci w oparciu o swoje cele jakościowe.

Najlepiej jest sprawdzać kalibrację narzędzi dynamometrycznych co sześć do dwunastu miesięcy.

Taki harmonogram nie będzie miał negatywnego wpływu na wydajność, ale zapewni, że narzędzia będą kalibrowane wystarczająco często, aby utrzymać kontrolę jakości.

dynamometryczny

W zależności od narzędzia, czas ten może być nieco dłuższy lub nieco krótszy (jeśli kupujesz u nas, poinformujemy Cię o dobrym harmonogramie kalibracji dla Twoich konkretnych narzędzi).

Te ogólne zasady są przydatne jako wytyczne, ale konkretne odstępy czasu między kalibracjami w Państwa aplikacji zależą od:

  • Precyzji, jakiej potrzebujesz.
  • Dokładności używanych narzędzi.
  • Elementów złącznych w danym zastosowaniu.
  • Wymogów prawnych obowiązujących w danej branży.

Testowanie i kalibracja narzędzi dynamometrycznych

Kalibracja narzędzi dynamometrycznych musi być wykonywana przy użyciu certyfikowanego przetwornika, który z kolei musi być kalibrowany pod kątem ciężaru własnego co dwanaście miesięcy.

Testowanie kalibracji nie musi być kłopotliwe.

Istnieją dwa sposoby skutecznego przeprowadzania testów:

  • Wyślij swoje narzędzia do certyfikowanego laboratorium
  • Wykonaj test samodzielnie

Zaletą tego prostego testu jest to, że wyodrębni on grupę elementów złącznych, które były dokręcane pomiędzy testami narzędzia.

Jeżeli narzędzie dynamometryczne jest testowane i nie jest zgodne ze specyfikacją, konieczne jest ponowne dokręcenie tylko tych odizolowanych elementów złącznych.

Mniejsze firmy dla wygody wysyłają narzędzia do certyfikowanego laboratorium. W tym scenariuszu prowadzony jest spis narzędzi, a pracownicy wycofują narzędzia z eksploatacji w określonych odstępach czasu.

Narzędzia są pakowane i wysyłane do centrum serwisowego w celu przeprowadzenia testów i, w razie potrzeby, kalibracji.

Korzystając z usług laboratorium, firmy unikają konieczności zakupu i konserwacji sprzętu do testowania i kalibracji, a także nie muszą przeznaczać zasobów ludzkich na testowanie, kalibrację i dokumentowanie procesu.

Które rozwiązanie ma sens dla Twojej firmy?

Aby upewnić się, że narzędzia są skalibrowane, wiele firm wykonuje prosty test omówiony powyżej.

Każdy operator narzędzi dynamometrycznych potrzebuje planu utrzymania narzędzi w stanie kalibracji i maksymalnego skrócenia czasu przestoju w celu ponownej kalibracji.

Oznacza to testowanie narzędzi w regularnych odstępach czasu poprzez wysyłanie narzędzi do certyfikowanego laboratorium lub testowanie we własnym zakresie. Niezależnie od tego, jak się to robi, trzeba regularnie i konsekwentnie dbać o to, aby narzędzia były wyregulowane, a jakość pracy była stała i możliwa do sprawdzenia w całej aplikacji.

Duże zakłady z wieloma narzędziami dynamometrycznymi zazwyczaj polegają na wewnętrznych testerach momentu obrotowego w celu wykrycia i przeanalizowania parametrów wyjściowych swoich narzędzi.

Gdy narzędzia nie są wyosiowane, używają sprzętu do kalibracji, aby przywrócić je do właściwego stanu roboczego.

Wykonywanie testów we własnym zakresie znacznie wydłuża czas kalibracji, co sprawia, że inwestycja w sprzęt kalibracyjny jest rozsądnym rozwiązaniem w przypadku większych operacji.

Autor