Czego należy szukać w kluczach udarowych?

Klucze udarowe są powszechnym narzędziem używanym przez mechaników na całym świecie. Zazwyczaj używa się ich do odkręcania nakrętek i śrub w samochodach osobowych i ciężarowych, ale można ich używać do każdej pracy, która wymaga wystarczająco wysokiego momentu obrotowego.

Jeśli nie jesteś jeszcze zaznajomiony z kluczami udarowymi, zakup jednego z nich może być nieco przytłaczający. Oto pięć rzeczy, które pomogą Ci wybrać idealne narzędzie.

Źródło mocy

Na rynku można znaleźć trzy rodzaje kluczy udarowych w zależności od źródła zasilania - hydrauliczne, pneumatyczne i elektryczne. To, które wybierzesz do swoich celów, zależy wyłącznie od Ciebie.

Użytkownicy, którzy posiadają duże sprężarki powietrza do zasilania kluczy udarowych, powinni zdecydować się na modele pneumatyczne. Jeśli nie masz sprężarki powietrza i nie zamierzasz jej kupić w najbliższym czasie, rozważ zakup klucza udarowego z napędem elektrycznym, są to dobre alternatywy. Hydrauliczne klucze udarowe są stosunkowo rzadkie i używane głównie do ciężkich prac na budowach przemysłowych.

Waga klucza

Klucze udarowe to ciężkie narzędzia, które przy dłuższym użytkowaniu zwiększają obciążenie ramion. Dlatego przed zakupem klucza udarowego należy zwrócić uwagę na jego ciężar. Gdy Twoje ręce zaczną się męczyć, trudno będzie Ci kontrolować pracę klucza, co zwiększy prawdopodobieństwo popełnienia drobnych błędów, takich jak zbyt mocne lub zbyt słabe dokręcenie śrub.

klucz

Ustawienia momentu obrotowego

Klucze udarowe generują różne momenty obrotowe, ale w dużej mierze zależy to od tego, jak łatwo i szybko można usunąć docelowe śruby. Klucze z wyższym momentem obrotowym będą łatwiejsze w użyciu niż te, które mają niższe wartości. Ilość generowanego momentu obrotowego zależy również od wielkości samego klucza, ale należy pamiętać, że cięższe klucze będą wymagały większej kontroli.

Niektóre modele kluczy umożliwiają użytkownikowi kontrolę momentu obrotowego, co może zapobiec przypadkom zbyt mocnego dokręcenia.

Typ konstrukcji

Klucze udarowe są dostępne w wielu kolorach, kształtach i rozmiarach. Jednak jedną z cech, na które powinieneś zwrócić uwagę, jest sposób konstrukcji samego klucza. Plastikowa obudowa będzie lżejsza niż metalowe odpowiedniki, ale nie zapewni dużej ochrony w przypadku sporadycznego upadku lub dwóch, a betonowa podłoga w garażu okaże się bezlitosna.

Powinieneś zainwestować w klucz udarowy, który posiada metalową obudowę, jeśli wiesz, że będziesz upuszczać je kilka razy. Z pewnością będzie ważył więcej, ale na dłuższą metę będzie bardziej wytrzymały.

Udarność na minutę

Udar na minutę to prędkość, z jaką młot wewnątrz klucza uderza w kowadło. Wyższa ocena oznacza, że klucz będzie obracał się szybciej i luzował śruby z większą łatwością.  Minusem jest to, że wyższa wartość oznacza zazwyczaj niższy moment obrotowy. Jeśli nie masz czasu na pracę, wysoka wartość znamionowa udaru na minutę zapewni Ci wiele możliwości użycia. Jednak w normalnych warunkach pracy powinieneś wybrać bardziej umiarkowaną wartość. 

Autor