Jaka jest prawidłowa procedura kalibracji przetwornika momentu obrotowego?Przetworniki momentu obrotowego noszą wiele nazw: Przetworniki momentu obrotowego, czujniki momentu obrotowego i mierniki momentu obrotowego.

Jednak niezależnie od nazwy, narzędzia te mają to samo zadanie: testowanie i weryfikowanie, czy podawany moment obrotowy z ręcznych, pneumatycznych, hydraulicznych lub elektrycznych kluczy dynamometrycznych jest prawidłowy.

Ważne jest, aby pamiętać, że przetworniki są delikatnymi, precyzyjnie dostrojonymi przyrządami laboratoryjnymi i powinny być traktowane jako takie, podczas gdy narzędzia, które testują - klucze dynamometryczne - są często używane w trudnych warunkach (w środowisku przemysłowym, w rurociągach, elektrowniach, na placach budowy).

Istnieje również znaczna różnica w dokładności kluczy dynamometrycznych i przetworników momentu obrotowego.

Klucze dynamometryczne mają dokładność od 2% do 5%, w zależności od typu, modelu i producenta. Z drugiej strony, przetworniki będą miały dokładność od 0,25% do 1%.

Jaka jest właściwa procedura kalibracji przetwornika momentu obrotowego?

Ponieważ to właśnie przetwornik momentu obrotowego weryfikuje klucz dynamometryczny, ważne jest, aby regularnie kalibrować przetwornik. W rzeczywistości wielu klientów zleca kalibrację przetworników co sześć miesięcy, odchodząc od popularnego przez kilka ostatnich lat standardu raz w roku.

Procedura kalibracji przetwornika momentu obrotowego rozpoczyna się od umieszczenia obciążników na ramieniu dźwigni/dźwigni w celu czystej weryfikacji momentu obrotowego. Ciężarki i wymiary ramienia są kalibrowane z zachowaniem bardzo wąskiej tolerancji w regularnych odstępach czasu w celu zapewnienia dokładności.

Co najważniejsze, pomiar ten odbywa się w laboratorium z uwzględnieniem regulowanej temperatury, wilgotności i warunków grawitacyjnych.

Procedura kalibracji przetwornika momentu obrotowego jest wykonywana przez wykwalifikowanego technika kalibracji, który został przeszkolony i uzyskał certyfikat do wykonywania tego typu kalibracji.

Zdecydowanie zalecamy, aby procedura kalibracji przetwornika momentu obrotowego była wykonywana przez laboratorium ISO 17025, aby mieć pewność, że narzędzia spełniają wyżej wymienione normy.

Jeśli chcesz mieć pewność, że Twoje przetworniki momentu obrotowego są gotowe do pracy, Maxpro Corporation może Ci pomóc. Jesteśmy akredytowanym laboratorium kalibracyjnym ISO 17025/A2LA, które specjalizuje się w kalibracji momentu obrotowego. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc w Twoim następnym projekcie.

Autor