Poradnik majsterkowicza; 5 najlepszych przystawek do szlifierki kątowej

Przed zapoznaniem się z różnymi opcjami przystawek do szlifierek kątowych i ich zastosowaniami, dobrze jest zrozumieć, czym jest i do czego służy szlifierka kątowa.

Szlifierki kątowe to wielofunkcyjne elektronarzędzia wyposażone w szybko obracające się tarcze, które mogą ciąć, szlifować, polerować, ostrzyć i czyścić różne twarde materiały, takie jak żelazo, miedź, mosiądz, cegła, dachówka, kamień lub zaprawa murarska. Narzędzie obraca tarcze z wysokim momentem obrotowym i średnią prędkością roboczą wynoszącą około 12 000 obrotów na minutę (rpm), przy czym niektóre modele mają zmienną prędkość obrotową wynoszącą nawet 2800 rpm. Regulując prędkość obrotową i tarcze, można naprzemiennie szlifować i polerować metal, dlatego przed przystąpieniem do pracy należy upewnić się, że szlifierka kątowa jest odpowiednio wyposażona do celów danego projektu. Szlifierka kątowa jest elektronarzędziem, którego potrzebujesz, jeśli Twój zawód lub hobby obejmuje produkcję materiałów lub polerowanie powierzchni. Oprócz najczęstszego zastosowania jako szlifierka, to elektronarzędzie jest wyposażone w szereg przystawek ściernych, które można wykorzystać do różnych zadań i celów. W zależności od materiału, z którym pracujesz i zadania, które chcesz wykonać, możesz wybrać odpowiednią przystawkę do szlifierki kątowej i wykonać swoją pracę.

Spis treści hide 1 Szeroki wybór przystawek do szlifierek kątowych 1.1 o Przystawki szlifierskie do szlifierek kątowych 1.2 o Przystawki do polerowania i szlifowania dla szlifierek kątowych 1.3 o Przystawki do szczotek drucianych do szlifierki kątowej 1.4 o Przystawki do szlifierki kątowej do czyszczenia metalu 1.5 o Przystawki do szlifierki kątowej do odnawiania krawędzi tnących 2 Nasze 3 propozycje szlifierek kątowych dla majsterkowiczów

Szeroki wybór przystawek do szlifierek kątowych

Oczywiście, zastosowania, do których można wykorzystać szlifierkę, są ograniczone przez wybór przystawki do szlifierki kątowej

i jej dostępność. Na tym etapie istnieje kilka realnych alternatyw. O przeznaczeniu szlifierki decyduje tarcza lub ściernica, do której jest zamocowana, a może to być zarówno ściernica do cięcia, jak i polerowania, tarcza szlifierska, tarcza listkowa, ściernica druciana czy szczotka garnkowa.

Miniszlifierka kątowa 100/115 mm, 850 W

Miniszlifierka kątowa, 2400 W, 8500 obr.

Szlifierka kątowa, 2400 W, 6000 obr.

Szlifierka kątowa, 2400W, 230mm

Szlifierka kątowa, 2400W, 220V

Szlifierka kątowa, 2400W, 220V

Poganiacz ścienny 2000W

Elektryczna podkaszarka, 550W

Router elektryczny, 710W

o Przystawki szlifierskie do szlifierek kątowych

Ze względu na mocny silnik, dokładność i wysokie obroty, szlifierki kątowe są idealnymi urządzeniami do szlifowania elektrycznego. Tarcze szlifierskie do szlifierek kątowych są zazwyczaj okrągłymi tarczami z wbudowanym materiałem ściernym. Są one powszechnie stosowane w przemyśle drzewnym do wyrównywania powierzchni, rzeźbienia i kształtowania twardego drewna oraz wygładzania go, a także w przemyśle metalowym do usuwania rdzy i zadrapań. Są to jedne z najczęściej używanych przystawek do szlifierek kątowych.

Przystawki do polerowania do szlifierki kątowej

o Przystawki do polerowania i szlifowania do szlifierek kątowych

Chociaż wykorzystanie szlifierki kątowej jako narzędzia do polerowania jest świetnym pomysłem, lepiej jest używać jej w doświadczonych rękach, ponieważ szlifierki kątowe są dość mocne i mogą pracować z prędkością do 13 000 obr. Tarcze polerskie do szlifierek kątowych są wykonane z wysokiej jakości wełny, która jest znana ze swojej odporności na zużycie. Tarcza polerska przychodzi z pomocą, gdy trzeba wypolerować i nabłyszczyć powierzchnie metalowe. Tarcza polerska, ta przystawka do szlifierki kątowej, jest używana do polerowania metalu, szkła, ceramiki i drewna.

o Przystawki do szczotek drucianych do szlifierki kątowej

Szczotki druciane garnkowe, szczotki druciane tarczowe i szczotki czołowe należą do różnych kształtów, stylów i rozmiarów. Mocne czyszczenie, odgratowywanie, wygładzanie krawędzi i zdzieranie farby - to wszystko jest możliwe przy użyciu przystawek do szczotek drucianych do szlifierek kątowych. Do obróbki twardych powierzchni metalowych, takich jak żelazo i stal nierdzewna, stosuje się przystawki do szczotek drucianych z drutami plecionymi i karbowanymi.

Czyszczenie metalu za pomocą szczotki drucianej

o Przystawki do czyszczenia metalu do szlifierki kątowej

Do usuwania farby, korozji i lakieru z powierzchni metalowych można użyć szlifierki kątowej. Aby usunąć odpryski i łuszczące się warstwy bez uszkadzania metalu pod spodem, należy użyć plastikowej tarczy do usuwania lakieru lub tarczy do czyszczenia metalu. Plastikowe tarcze do usuwania lakieru są odpowiednim wyborem do usuwania farby, lakieru i innych nietopliwych powłok z metalu. Tarcze te składają się z nylonowego materiału z włóknami oraz węglika krzemu, co zapewnia odpowiednie ścieranie umożliwiające usuwanie powłok z metalu.

Ściernica do czyszczenia metalu jest doskonałą alternatywą w przypadku konieczności usunięcia rdzy. Metalowe ściernice czyszczące powstają poprzez skręcenie kilku metalowych drutów, które tworzą skuteczną ściernicę do usuwania rdzy. Gdy takie koło zetknie się z metalową powierzchnią, obracając się szybko, usuwa rdzę z powierzchni, odsłaniając czysty metal znajdujący się pod spodem. Ponieważ ściernice te mogą czasami wyrzucać drobne kawałki złamanego drutu, należy zawsze używać odpowiedniego sprzętu ochrony osobistej i przystawki do szlifierki kątowej.

Ściernice druciane łatwo usuwają korozję i łuszczącą się farbę. Przystawki do szlifierek kątowych z drucianymi ściernicami i szczotkami są przeznaczone do różnego rodzaju prac związanych z usuwaniem powłok, czyszczeniem i gratowaniem. Usuwanie farby lub rdzy z szerokich, płaskich powierzchni najlepiej wykonywać za pomocą drucianych szczotek garnkowych. Druciane koła łatwiej jest wsunąć w szczeliny i narożniki. Przystawki do kół i szczotek są dostępne w wielu różnych wersjach. Przejrzyj opakowanie, aby wybrać taką, która będzie odpowiadać Twoim potrzebom. Należy również sprawdzić, czy gwinty w szlifierce pasują do gwintów wrzeciona. Chociaż większość szlifierek kątowych ma gwinty wrzeciona 5/8 cala, jest kilka wyjątków.

o Przystawki do szlifierki kątowej do odnawiania krawędzi tnących

Szlifierki kątowej można używać także do ostrzenia innych narzędzi, takich jak ostrza kosiarek, siekiery i dłuta, aby przywrócić im ostrość. Szlifierkę kątową należy wyposażyć w tarczę ścierną, a ostrze narzędzia umieścić w imadle, dzięki czemu można skoncentrować się na regulowaniu i stabilizowaniu pracy szlifierki. Podczas ostrzenia narzędzi za pomocą szlifierki bardzo ważne jest dopasowanie tarczy szlifierskiej do kąta ostrza, tak aby naostrzone ostrze miało taki sam kąt cięcia. Zmiana kąta cięcia może zmniejszyć wydajność narzędzia, a nawet spowodować złamanie ostrza. Szlifierka jest doskonałym narzędziem do szybkiego ostrzenia narzędzi, ale przed odłożeniem ich na miejsce użyj kamienia do ostrzenia, aby uzyskać dokładniejszą krawędź ostrza.

Ostrzenie krawędzi tnących za pomocą szlifierki kątowej

Nasze 3 propozycje szlifierek kątowych dla majsterkowiczów

Teraz, gdy już wiesz, że nie ma żadnych ograniczeń w realizacji kreatywnych projektów dzięki odpowiedniej przystawce do szlifierki kątowej, można powiedzieć, że teraz musisz tylko wiedzieć, jaką szlifierkę kątową wybrać i gotowe. Posiadanie najlepszej szlifierki kątowej oznacza, że dysponujesz potężnym narzędziem, które możesz wykorzystać do wielu różnych prac związanych z zagospodarowaniem terenu. Ze względu na ich elastyczność, weekendowi wojownicy i wykonawcy używają najlepszych szlifierek kątowych przez cały czas, a nie muszą być one drogie. Wybierając odpowiednią przystawkę do szlifierki kątowej, można wykonać wiele różnych czynności, w tym szlifowanie, polerowanie i cięcie. Jest to niewielkie, przenośne, ręczne elektronarzędzie, które można łatwo spakować i przenosić z miejsca na miejsce pracy, dostępne w wersji przewodowej lub elektrycznej. Jednak przy tak wielu możliwościach wybór idealnego narzędzia, które spełni Twoje oczekiwania i potrzeby, może być trudny. Poniżej przedstawiamy krótką listę 3 szlifierek kątowych, które ułatwią Ci podjęcie decyzji.

 • Akumulatorowa szlifierka kątowa KIMO 20V

Jest to doskonała propozycja dla majsterkowiczów na każdym poziomie zaawansowania - wystarczy wziąć to narzędzie, wybrać odpowiednią przystawkę do szlifierki kątowej i wykonać dowolny projekt majsterkowania. Posiada maksymalną prędkość obrotową 9000 obr/min, akumulator litowo-jonowy 20 V, a do każdego zakupu dołączany jest w pełni wyposażony zestaw. Każdy zakup obejmuje 4,5-calowe tarcze do cięcia, szlifowania i piaskowania oraz wszystko, czego będziesz potrzebować, aby rozpocząć prace szlifierskie w domu. Kolejnym dużym plusem tego produktu jest jego akumulatorowa konstrukcja, która umożliwia pracę w małych pomieszczeniach bez konieczności podłączania do gniazdka lub martwienia się o potknięcie o kabel. Ta szlifierka kątowa ma doskonały mechanizm opóźnionego startu, który zapewnia profesjonalną jakość pracy za każdym razem, gdy jej używasz. Jej cena jest bardzo przystępna, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę dołączone do niej akcesoria i zestaw. Można nią ciąć płytki, szlifować metal, beton i pręty zbrojeniowe bez wyrządzania szkód, a gumowany, ergonomiczny uchwyt z dwoma ustawieniami zapewnia wygodę podczas długich prac. Bezszczotkowy silnik zapewnia o 53,5 procent dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu i jest poparty 25-letnią wiedzą ekspertów.

 • Szlifierka kątowa Bosch o zmiennej prędkości obrotowej

Ta szlifierka kątowa ma doskonały mechanizm opóźnionego startu, który zapewnia profesjonalne rezultaty za każdym razem, gdy jej używasz. Jej cena jest bardzo przystępna, zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę dołączone do niej akcesoria oraz zestaw i przystawki do szlifierki kątowej. Można nią ciąć płytki, szlifować metal, beton i pręty zbrojeniowe, nie powodując uszkodzeń, a gumowany, ergonomiczny uchwyt z dwoma ustawieniami zapewnia wygodę podczas długich prac. Bezszczotkowy silnik zapewnia o 53,5 procent dłuższy czas pracy na jednym ładowaniu i jest poparty 25-letnią wiedzą ekspertów. Dodatkowo otrzymasz szereg funkcji, które zapewniają znacznie większą kontrolę i moc niż inne szlifierki kątowe. Otrzymasz na przykład dwupozycyjny uchwyt, który reguluje wibracje i zapewnia komfort pracy, a także bezpośredni przepływ powietrza, który usuwa pył z najważniejszych części narzędzia, zapewniając jego dłuższą żywotność. W porównaniu z poprzednimi modelami urządzenie jest wyposażone w dwa dodatkowe wzmacniacze, dzięki czemu jest bardziej elastyczne. Przełącznik łopatkowy umożliwia różne ustawienia uchwytu, a szczotki węglowe są niezwykle trwałe. Aby chronić urządzenie przed przegrzaniem lub przeciążeniem podczas wykonywania trudnych prac, posiada ono funkcję bezpośredniego chłodzenia silnika.

Szlifierka kątowa Ronix 3221, 2400W, 230mm
 • Szlifierka kątowa Ronix 3221, 2400W, 230mm

Ostatnim, ale na pewno nie najmniej ważnym wyborem jest szlifierka kątowa Ronix 3221, 2400W, 230mm. Jest to doskonałe narzędzie dla każdego majsterkowicza, wystarczy tylko odpowiednio dobrać przystawkę do szlifierki kątowej. Jej profesjonalny silnik o mocy 2400W umożliwia pracę z dużą wydajnością. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych narzędzi wśród narzędzi Ronix. Jego mocny silnik pozwala na cięcie, szlifowanie i polerowanie wszystkich rodzajów materiałów. Ronix 3221 posiada łożyska kulkowe, które zostały zaprojektowane tak, aby zmniejszyć tarcie, chronić silnik przed pyłem i zapewnić długą żywotność silnika oraz sprawić, że będzie on pracował bardziej płynnie. Jeśli silnik pracuje pod nietypowym obciążeniem, będzie się nagrzewał i przegrzewał. Ta szlifierka kątowa z wyłącznikiem przeciwpyłowym ogranicza wnikanie pyłu, zwłaszcza w warunkach pracy murarskiej. Ronix 3221 posiada nowy system kołków ustalających, który umożliwia łatwą i szybką wymianę tarcz oraz mechanizm zabezpieczający.

Dzięki możliwości szybkiej wymiany osłony tarczy Ronix pozwala użytkownikowi na ustawienie osłony w różnych pozycjach roboczych. Dodatkowo, narzędzie to posiada system łagodnego rozruchu, który zapewnia bezpieczeństwo pracy.

FAQ:

 1. Co można zamocować na szlifierce kątowej?
  Szlifierki kątowe są uniwersalnymi narzędziami, które mogą szlifować, polerować i ostrzyć metal, a także ciąć dachówki, stiuki i kostkę brukową, usuwać zaprawę oraz szlifować, polerować i ostrzyć.
 1. Czy na szlifierce kątowej można stosować tarczę do drewna?
  Tarcza szlifierki kątowej jest kamieniem szlifierskim służącym do polerowania lub ostrzenia metalu i kamienia; nie można nią ciąć drewna.
 1. Czy można używać szlifierki kątowej jako szlifierki?
  Tak, przerobienie szlifierki kątowej na szlifierkę jest najłatwiejszym i najbardziej ekonomicznym sposobem usuwania lub szlifowania dużej ilości powierzchni drewna.

Wniosek:

Szlifierki kątowe mają różne możliwości i są dostępne zarówno w wersji akumulatorowej, jak i przewodowej. Oprócz najczęstszego zastosowania jako szlifierka, to elektronarzędzie jest wyposażone w szereg przystawek ściernych, które można wykorzystać do różnych zadań i celów. W zależności od materiału, z którym pracuje użytkownik i zadania, które ma wykonać, można wybrać odpowiednią przystawkę. Wybór najlepszej przystawki do szlifierki kątowej może być przyjemnym doświadczeniem, jeśli wiesz, na co zwrócić uwagę i masz przykłady tego, co można osiągnąć dzięki dobremu wykorzystaniu przystawki. Można również zapoznać się z różnymi przewodnikami zakupu, aby dowiedzieć się, na co zwracać uwagę podczas zakupów.

Autor