Kalibracja kluczy dynamometrycznych: ISO 17025 vs ANSI Z540

W Stanach Zjednoczonych stosowane są dwa krajowe standardy dla laboratoriów kalibracyjnych: ANSI Z540, który został wprowadzony w 1994 roku, oraz ISO 17025, który został opracowany w 1999 roku.

Ale co je odróżnia? Wśród różnic są różnice w zakresie i filozofii.

Norma ANSI Z540 dotyczy tylko laboratoriów wzorcujących i kładzie nacisk na wzorcowanie oraz weryfikację wyposażenia pomiarowego i testowego poza laboratorium.

Autorzy normy ISO 17025 chcieli zawrzeć w niej wymagania dotyczące laboratoriów kalibracyjnych i badawczych, wykazując, że laboratorium działa w sposób technicznie kompetentny w ramach udokumentowanego systemu jakości, uzyskując dokładne wyniki.

Ich filozofią było zapewnienie kompetentnych usług pomiarowych z wynikami, które można prześledzić. Laboratorium i jego klient uzgadniają świadczone usługi, a ważność badań i kalibracji jest regulowana przez wewnętrzne normy jakości. Laboratoria mogą wykazać swoją kompetencję poprzez akredytację.

Mając na uwadze te różnice, należy rozważyć cztery sytuacje przy podejmowaniu decyzji, jakie normy zastosować.

  1. Jeśli potrzebujesz tylko usług kalibracyjnych, każda z norm będzie działać, ale pamiętaj, że tylko 17025 spełnia międzynarodowe wymagania.
  1. Jeśli potrzebujesz usług badawczych, tylko ISO 17025 ma zastosowanie.
  1. W sytuacjach wymagających usług kalibracji i testowania, tylko norma 17025 spełnia obie te funkcje.
  1. Jeżeli wymagania klienta obejmują wyposażenie pomiarowe i badawcze poza laboratorium dostawcy, to w przypadku prac wykonywanych w USA zastosowanie ma tylko Z540-1 Część II. Jeżeli w tym scenariuszu takie wymagania mają klienci międzynarodowi, to obejmuje ich norma ISO 10012.

Maxpro jest dumne z inwestycji, które poczyniło w celu uzyskania certyfikatu ISO 17025, uważanego za najważniejszą normę dla laboratoriów zajmujących się kalibracją i testowaniem. Uzyskując akredytację 17025, laboratoria wykazały, że są kompetentne technicznie i są w stanie generować precyzyjne dane dotyczące testów i kalibracji.

Osiągnęliśmy ten ważny kamień milowy w zeszłym roku i obecnie jesteśmy jedną z zaledwie kilku firm w USA, które mogą dostarczyć skalibrowane, wysokowydajne, akredytowane 17025 urządzenia do pomiaru momentu obrotowego, aby zaspokoić potrzeby takich branż jak energetyka, petrochemia, górnictwo, rurociągi i budownictwo.

Skontaktuj się z Maxpro już dziś, aby dowiedzieć się jak możemy Ci pomóc w Twoim następnym projekcie.

Autor