Elektrody spawalnicze "UONI 13_55" - zastosowanie i charakterystyka

Elektrody te są najbardziej poszukiwane na rynku urządzeń spawalniczych. Dzieje się tak dlatego, że cechuje je doskonała jakość i bardzo atrakcyjna cena. Można je kupić w wielu miejscach, ponieważ są produkowane przez ogromną liczbę zakładów. Tylko w naszym kraju są one produkowane przez kilkanaście zakładów, w tym SZSM, SSE, SpetsElektrode, Hobeks i inne.

Na rynku Uoni 13/55 można znaleźć pod marką Tigarbo, Monolit i Granit.

Zastosowanie i charakterystyka

Elektrody spawalnicze "Uoni 13/55" są używane do ręcznego spawania krytycznych i innych konstrukcji wykonanych z materiałów o niskiej zawartości składników stopowych. Wędki szczególnie dobrze sprawdzają się w ekstremalnie niskich temperaturach.

Materiały eksploatacyjne tego typu stosowane są przy montażu konstrukcji i produktów, które muszą pracować pod dużym obciążeniem. Powstałe w ten sposób związki są wysoce odporne na uderzenia i plastyczne.

Największą zaletą tych elektrod jest niska zawartość wodoru w spoinie. Pozwala to na niemal całkowite wyeliminowanie możliwości powstawania pęknięć i porów w spoinie, prowadzących do jej zniszczenia.

Cały wytworzony wodór i wilgoć odparowuje w czasie spawania. Są one przekształcane w związki fluoru.

Właściwości te zapewnia specjalna powłoka, która zawiera węglany i fluor. Substancje te zapobiegają przedostawaniu się gazów i zanieczyszczeń niemetalicznych do spoiny.

Poniżej podajemy parametry prętów, na które należy zwrócić uwagę:

  • okładziny: 9,5 g/Ah;
  • zużycie: 1,65 kg na 1 kg platerowanego metalu;
  • powłoka: podstawowa
  • średnica: 2 - 5 mm.

Produkty te mogą być stosowane w różnych pozycjach przestrzennych, z wyłączeniem kierunku góra-dół. Dzięki temu mogą być stosowane w trudnych sytuacjach montażowych - połączenia doczołowe, spawanie rur itp.

Przed użyciem prętów należy je poddać kalcynacji. Ma to na celu zmniejszenie ilości zawartej w nich wilgoci do akceptowalnego minimum. Suszenie odbywa się w specjalnym piecu rozgrzanym do temperatury ok. 370°C. Elektrody umieszcza się w piecu na 40 do 60 minut.

Podstawa elektrod wykonana jest z niskowęglowego drutu SV-08/08A. Dzięki temu drutowi pręty są odporne na uderzenia i mogą być przechowywane przez długi czas. Na to nakładana jest trwała powłoka. Nie ma żadnych pęknięć, wgnieceń lub nieprawidłowości. Same elektrody mogą być minimalnie wygięte, co nie ma wpływu na wydajność.

Skład spoiny, jak również sposób oddziaływania elektrody z materiałem podstawowym, powoduje powstanie spoiny o składzie zbliżonym do składu pierwotnej stali. Pozwala to na znaczne wydłużenie żywotności spawanego produktu. Nie starzeje się i nie traci swojej jakości nawet w niskich temperaturach.

Elektrody te są bardzo wymagające jeśli chodzi o przygotowanie powierzchni. Muszą one być czyste i wolne od brudu, rdzy i wilgoci. W przeciwnym razie w spoinie mogą pojawić się pęknięcia i szybko stanie się ona niezdatna do użytku.

Specjaliści nie zalecają spawania długim łukiem, ponieważ spoina może nie być niezawodna.

Wniosek

Pręty typu Uoni 13/55 produkowane są zgodnie z normą GOST E50A i posiadają międzynarodowe certyfikaty. Oznacza to, że zapewnią one najlepszą jakość i niezawodność spawania. Jak zauważyło wielu rzemieślników, w tym początkujących, Uoni pozwala na wygodną i szybką pracę.

Autor