Wszystko o rzeźbieniu w kamieniu

Rzeźba w kamieniu jest sztuką rzeźbienia i cięcia kamienia tak, że może być stosowany w architekturze. Jest to również sztuka tworzenia przedmiotów z kamienia, która była pierwszym ludzkim doświadczeniem w rzeźbieniu kamieni i twardych materiałów.

Obecnie artyści i profesjonaliści rzeźbiący w kamieniu używają różnych metod, takich jak cięcie kamienia (np. w jubilerstwie, stolarstwie i tłoczeniu), skrobanie kamienia (np. grawerowanie), a czasem także metod łączonych.

Historia rzeźbienia w kamieniu

W czasach starożytnych ludzie wykuwali topory z kamienia, prawdopodobnie uderzając jednym kamieniem o drugi. Wydrapywali i dłutowali symbole i starożytne pisma na twardej skale i ścianach jaskiń, aż w końcu odkryli wielki sekret: niektóre kamienie są bardziej wymagające niż inne i dlatego są bardziej zdolne do powodowania zadrapań na innych, mniej skomplikowanych kamieniach. Wiercenie i brutalizacja stały się możliwe dzięki temu prostemu zrozumieniu.

Wiercenie, jedna z pierwszych sztuk rzeźbienia w kamieniu, sięga swoimi początkami prawie 1 000 000 lat wstecz. Ludzie pierwotni odkryli, że możliwe jest pękanie lub łamanie skał. Pęknięcie powodowało powstanie przypadkowych kawałków, ale eksperymenty ostatecznie ujawniły, że pewne pozory kontroli mogą również doprowadzić do pęknięcia. Do 3000 lat p.n.e. C., człowiek udoskonalił swoje możliwości do tego stopnia, że serpentynowe cylindry stały się powszechne. Skaningowy Mikroskop Elektronowy zbadał wiele wczesnych pieczęci z epoki brązu znalezionych w starożytnej Mezopotamii. Te pieczęcie były również formowane tak, by tworzyły płaską lub wypukłą twarz pieczęci z podniesionym perforowanym uchwytem na grzbiecie, pokazując wyjątkową zdolność i kontrolę instrumentu przez szlifierza kamieni.

Narzędzia do rzeźbienia w kamieniu

W przeszłości, różne narzędzia ręczne, takie jak pióro grawerowania, młotki, młoty, tarniki i szlifierki były używane do tworzenia i dekoracji kamiennych dzieł sztuki, ale dzisiaj, z wykorzystaniem nowych technologii, więcej narzędzi, takich jak frezy do kamienia i frezów maszynowych są używane. Narzędzia pomiarowe takie jak linijka, linijka kwadratowa i dźwignia murarska są popularne wśród artystów rzeźbiących w kamieniu. Narzędzia bezpieczeństwa są również wykorzystywane do bezpiecznego rzeźbienia w kamieniu projektów, ponieważ bezpieczeństwo zawsze jest na pierwszym miejscu. Najważniejszymi narzędziami do rzeźbienia w kamieniu są:

Młotki

Młotki wykonane są ze stali i występują w różnych rozmiarach, a profesjonaliści muszą wybrać odpowiedni rozmiar. Ronix oferuje również wysokiej jakości młotki dla artystów rzeźbiących w kamieniu.

Dłuta

Dłuta są jednym z najbardziej znanych narzędzi wśród profesjonalistów rzeźbiących w drewnie. Różnią się wielkością, kształtem końcówki i materiałem, dlatego należy je dobierać w zależności od zastosowania.

Poziomica

Poziomice są najbardziej skutecznymi narzędziami w dokładności i sztuki kamieniarskiej, która obejmuje pomiar. Oczywiście, profesjonalizm wymaga dokładności, a Ronix jest w tym ekspertem.

Piły tarczowe do kamienia i piły do cięcia to kolejne dwa narzędzia, które mogą być używane do rzeźbienia w kamieniu, ale głównie w większych zakładach przemysłowych, aby ułatwić wykonywanie wszelkiego rodzaju prac. Wybór odpowiednich narzędzi i nauka właściwego sposobu ich używania to pierwszy krok, jeśli jesteś zainteresowany. 

Więcej na: http://macko-stal.pl

Autor