Dlaczego dokręcamy śruby i dlaczego bezpieczeństwo naprężania śrub jest tak ważne

Dlaczego dokręcamy śruby z dużą dbałością o szczegóły? Weźmy pod uwagę, że 20 sierpnia 2011 r. wojsko amerykańskie zbadało katastrofę samolotu Global Hawk na obrzeżach Kandaharu w Afganistanie. W późniejszym raporcie stwierdzono, że przyczyną katastrofy było niewłaściwe dokręcenie śrub. W sumie kosztowało to wojsko 73 miliony dolarów.

Ten przykład ilustruje, dlaczego bezpieczeństwo naprężania śrub jest kluczowe dla producentów.

Co to jest moment obrotowy?

Moment obrotowy to siła skręcająca, mierząca siłę pomnożoną przez odległość - w USA w stopach lub funtach calowych, a w Europie w niutonometrach. Zazwyczaj odległość jest długością klucza (powiedzmy 2 stopy), a Twoja ręka przykłada siłę (klucz 2-stopowy, 10 funtów nacisku równa się 20 funtów-stóp). 

Jak to się ma do naprężenia śruby?

Moment obrotowy jest używany do tworzenia naprężeń. Śruby są używane do łączenia dwóch elementów, aby mogły wytrzymać siły rozciągające (rozrywające) i ścinające (rozsuwające). Po nakręceniu nakrętki na śrubę, dodatkowy moment obrotowy powoduje obracanie się nakrętki i rozciąganie śruby.

Kiedy śruba się rozciąga, staje się solidną sprężyną, która zaciska elementy razem. Tak długo, jak siła zacisku nie zostanie przekroczona przez siłę rozciągającą, elementy nie zostaną rozerwane. Przy obciążeniach ścinających, zwiększone tarcie zapobiega względnemu ruchowi elementów, zapobiegając zniszczeniu materiału.

śruba

Właściwa wartość momentu obrotowego

Określenie, jak duży moment obrotowy jest potrzebny, zależy od dwóch powiązanych kwestii:

Właściwości materiałowe śruby (tj. z jakiego metalu są wykonane)
ich przeznaczenia.
Krótko mówiąc, potrzebne są właściwe materiały do właściwego zadania.

Znaczenie właściwego momentu obrotowego

Można zarówno przesadzić, jak i nie dokręcić śruby. Zgodnie z raportem wojska amerykańskiego, ich dron miał nakrętki śrub o 18-22 funty calowe powyżej obowiązującego momentu obrotowego, co pozwoliło na poluzowanie się nakrętek podczas lotu.

Zazwyczaj niedokręcona śruba odkształca się i nie jest w stanie zapewnić takiej siły docisku, jaka jest potrzebna. Zbyt mocno dokręcona śruba pęknie.

Narzędzia, których potrzebujesz i jak o nie dbać 

Klucze dynamometryczne będą mierzyć wielkość przyłożonego momentu obrotowego w formacie analogowym lub cyfrowym. Aby działały niezawodnie, muszą być traktowane z należytą starannością. W przeciwieństwie do młotka czy śrubokrętu, klucz dynamometryczny jest precyzyjnym narzędziem i musi być traktowany tak, aby uniknąć kosztownej rekalibracji.

Narzędzia dynamometryczne

Niezależnie od tego, czy tworzysz drona wartego wiele milionów dolarów, czy przedmiot codziennego użytku, dbałość o bezpieczeństwo naprężenia śrub jest kluczowa dla prawidłowego działania.

Osiągnięcie precyzyjnych wyników wymaga precyzyjnego narzędzia. Nasz wybór kluczy dynamometrycznych pozwoli Ci zmierzyć i zastosować odpowiedni moment obrotowy, aby uzyskać oczekiwane rezultaty.

Autor