Trendy w energetyce odnawialnej

Na początku października bieżącego roku administrator Agencji Ochrony Środowiska prezydenta Donalda Trumpa ogłosił wycofanie przepisów administracji Obamy dotyczących czystej energii, kończąc tym samym "wojnę z węglem".

Nie oznacza to jednak, że węgiel jest przyszłością amerykańskiej energetyki. Spojrzenie na obecne trendy w energetyce odnawialnej mówi co innego.

"Jeśli kiedykolwiek toczyła się wojna z węglem, to przemysł węglowy ją przegrał" - pisze Dana Nuccitelli w The Guardian. "Według nowego raportu organizacji Union of Concerned Scientists, wiele starych amerykańskich elektrowni węglowych jest wycofywanych z eksploatacji lub zamienianych na gaz ziemny, a nowych elektrowni węglowych się nie buduje, ponieważ stały się droższe od gazu ziemnego, wiatru i energii słonecznej".

W okresie urzędowania Obamy ilość energii elektrycznej wytwarzanej z węgla spadła z 51% do 31%. Spośród tych elektrowni węglowych, które nadal istnieją, około 25 procent planuje wycofanie się z eksploatacji lub przejście na gaz ziemny.

Tymczasem według danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej w ciągu ostatnich trzech lat średni koszt energii wiatrowej i słonecznej gwałtownie spadł na całym świecie.

"Chociaż te źródła energii stanowią niewielką część całego systemu - na przykład około 15 procent energii elektrycznej wytworzonej w Stanach Zjednoczonych w ubiegłym roku i 24 procent energii wytworzonej na całym świecie - to ich udział szybko rośnie" - napisał New York Times w artykule poświęconym trendom w energetyce odnawialnej. "Dwie trzecie mocy wytwórczych dodanych w ubiegłym roku na całym świecie pochodziło ze źródeł odnawialnych".

Pozyskiwanie energii z paneli słonecznych i turbin wiatrowych staje się coraz tańsze. Jak podaje IEA, w krajach takich jak Indie czy Meksyk, ceny energii odnawialnej na aukcjach są równe, jeśli nie niższe, od kosztów wytwarzania energii przez nowo wybudowane elektrownie węglowe lub gazowe.

Z analizy trendów w energetyce odnawialnej wynika, że do 2022 roku koszt lądowych turbin wiatrowych i elektrowni słonecznych klasy użytkowej spadnie o 15 procent (w przypadku wiatru) i 25 procent (w przypadku energii słonecznej).

Produkcja energii odnawialnej staje się coraz łatwiejsza - turbiny wiatrowe są coraz bardziej wydajne, a akumulatory jeszcze tańsze.

Aby turbiny wiatrowe były niezawodne, potrzebują niezawodnych narzędzi dynamometrycznych do dziesiątków śrub. Profesjonaliści z branży wiatrowej polegają na kluczach dynamometrycznych E-RAD, które są szybkie, uniwersalne i skonstruowane tak, aby zapewnić dokładność i powtarzalność.

Jeśli potrzebujesz kluczy dynamometrycznych dla przemysłu wiatrowego lub chcesz poddać swoje narzędzia kalibracji, Maxpro może Ci pomóc. Skontaktuj się z nami już dziś, aby dowiedzieć się, jak możemy pomóc Ci w realizacji kolejnego projektu w branży energetycznej.

Autor