Elektrody spawalnicze MP-3 - parametry i zastosowanie
Elektrody te są bardzo popularne i cieszą się dużym zainteresowaniem w budownictwie i gospodarstwach domowych. Są one bardzo popularne ze względu na ich wysoką jakość i przystępną cenę.
Elektrody MP-3 są stosowane do ręcznego spawania łukowego. Mogą być stosowane do stali, które zawierają niewiele pierwiastków stopowych. Spoina będzie miała wysoką wytrzymałość i doskonałe właściwości mechaniczne.
"MR-3" jest w pełni zgodny z GOST E46 i certyfikatami jakości ważnymi w naszym kraju, jak również za granicą. Model ten produkowany jest przez różne firmy, których jest około dwóch tuzinów. Najbardziej znane z nich to LEZ, Bor, SpetsElektrode i Esab.
Dzięki tym prętom możliwe jest osiągnięcie nie tylko wysokiej jakości połączeń, ale również zwiększenie wydajności. Praca z elektrodami MP-3 jest łatwa i wygodna. Łuk zapala się szybko, zarówno przy pierwszym zapaleniu, jak i przy ponownym. Spoina jest równomierna i trwała. Łatwa obsługa sprawia, że nawet niedoświadczeni spawacze, którzy dopiero uczą się pracy, poradzą sobie z tymi prętami.
Stabilne spalanie łuku sprawia, że spawanie jest równomierne i łatwe.
Treść artykułu:
- 1 Charakterystyka elektrod
- 2 Użytkowanie i przechowywanie
- 3 Wniosek
Charakterystyka elektrod
Przyjrzyjmy się niektórym cechom produktu:
- okładziny: 8,5 g/Ah;
- zużycie: 1,7 kg na 1 kg platerowanego metalu;
- powłoka: rutyl;
- średnica: 3 - 5 mm.
Elektrody mogą być używane we wszystkich pozycjach z wyjątkiem pozycji góra-dół. Mogą być zasilane zarówno prądem stałym, jak i zmiennym.
Przed użyciem elektrod należy przygotować powierzchnie, które będą spawane. Muszą być one wolne od rdzy, zgorzeliny i wilgoci. Jeżeli przygotowanie jest słabe, może to wpłynąć na jakość połączenia.
Dużą zaletą MP-3 jest niewielki rozprysk metalu podczas spawania. Należy również zauważyć, że powstały żużel jest bardzo łatwy do oddzielenia. Daje to możliwość znacznego skrócenia czasu pracy, a co za tym idzie zwiększenia efektywności pracy.
W zależności od średnicy prętów należy inaczej dobrać natężenie prądu. Poniżej podano wartości zalecane dla dolnego położenia:
- 3 mm: 100 — 140 А;
- 4 mm: 160 — 220 А;
- 5 mm: 170 — 260 А;
- 6 mm: 300 — 360 А.
Dla pozycji pionowej:
- 3 mm: 80 — 110 А;
- 4 mm: 140 — 180 А;
- 5 mm: 160 — 200 А.
Położenie sufitu:
- 3 mm: 80 — 120 А;
- 4 mm: 140 — 180 А.
Przepisy dotyczące użytkowania i przechowywania
Elektrody MR-3 występują w 3 kolorach. Najczęściej wybieranym przez producentów jest pręt z czerwoną powłoką. Można jednak spotkać również pręty powlekane na niebiesko i szaro. Nie ma to wpływu na jakość elektrod - zmienia się jedynie ich wygląd.
Pręty dostarczane są w workach 1, 2,5 i 5 kg. Są one zawinięte w specjalną folię, która chroni je przed wilgocią. Ale te środki nie są wystarczające. Elektrody powinny być chronione przed nadmierną wilgocią i zanieczyszczeniami. Pomieszczenie, w którym będziesz je przechowywać musi być suche. Temperatura nie powinna spaść poniżej 15°C.
Należy pamiętać, że elektrody muszą być dobrze zabezpieczone przed wpływami mechanicznymi.
Jeśli na elektrodach pojawią się płyny, należy je poddać kalcynacji i dopiero wtedy użyć. Odbywa się to za pomocą specjalnego pieca rozgrzanego do temperatury 180°C. Włożyć pręty do piekarnika na jedną godzinę. Po tym czasie będą gotowe do użycia.
Spawanie może być wykonywane zarówno łukiem długim, jak i łukiem odrywającym. Elektrody te idealnie nadają się do spawania naprawczego.
Wniosek
Elektrody MR-3 są bardzo popularne i znane wśród spawaczy. Można je stosować do wielu różnych prac i są one ogólnie rzecz biorąc uniwersalne. Fabryki produkujące te pręty oferują konsumentom korzystną cenę i dobrą jakość. Z tego powodu te materiały eksploatacyjne są kupowane zarówno przez osoby prywatne, jak i firmy przemysłowe do wymagających zastosowań. Jeśli chcesz kupić jakości i niedrogie elektrody, to MR-3 jest właściwym wyborem dla Ciebie.