Kiedy należy używać wiertarki udarowej?

Moc i ruch obrotowy to kluczowe różnice między wiertarką a wiertarką udarową. Wiertarki udarowe, w przeciwieństwie do wiertarek, posiadają szybkomocujące trzonki, które pasują do wszystkich końcówek wkręcających o średnicy 1/4 cala. Wiertarki udarowe mają dużą siłę obrotową i mogą wbijać największe wkręty do drewna w ciągu kilku sekund. Aby przewiercić łącznik przez punkty oporu, dobra wiertarka udarowa łączy siłę obrotową wiertarki z uderzeniami porównywalnymi z uderzeniami młotowiertarki. Jest to prawdziwe połączenie najlepszych cech obu tych urządzeń.

Zawartość hide 1 Wiertarka udarowa a podstawy wiertarki 2 Czy wiertarki udarowe i młotowiertarki są takie same? 3 Dużo dużych nakrętek i śrub - wiertarka udarowa może pomóc 4 Częstotliwość udaru (IPM)

Wiertarka udarowa a wiertarka - podstawy

Mówiąc prościej, wiertarka obraca uchwyt znajdujący się z przodu wiertarki. Większość uchwytów jest obecnie bezkluczykowa, co oznacza, że nie będziesz potrzebował tego dziwnie wyglądającego klucza przekręconego o 90 stopni, aby wymienić elementy. Wystarczy chwycić uchwyt wiertarski bez klucza i obrócić go w jedną stronę, aby poluzować, a w drugą, aby dokręcić. Szczególnie uchwyty grzechotkowe są w stanie utrzymać niemal każdy kształt, który się w nich zmieści, nawet gładkie wiertła.

???? Wiele wierteł posiada kilka ustawień momentu obrotowego i prędkości. Konkretne zastosowania tych ustawień można odłożyć do późniejszej dyskusji, ponieważ teraz interesuje nas tylko uchwycenie podstawowych różnic.

Wiertarki udarowe działają podobnie do wiertarek, ponieważ obracają wiertło, które jest do nich przymocowane. Podczas wbijania dużego elementu złącznego za pomocą wiertarki, można dojść do punktu, w którym wiertło nie może iść dalej. Wywiera całą swoją siłę i moment obrotowy, ale ogromny łącznik lub śruba odmawia pączkowania. Wtedy do akcji wkracza wiertarka udarowa. Mają one znacznie wyższy moment obrotowy.

wiertarka akumulatorowa i wiertarka udarowa razem

Czy wiertarki udarowe i młotowiertarki są takie same?

Wiertarki udarowe są czasami mylone z młotowiertarkami. Młotowiertarki, podobnie jak zwykłe wiertarki, nie są takie same jak wiertarki udarowe i pełnią inną funkcję. Są to w zasadzie wiertarki z dodatkową możliwością szybkiego wprawiania w drgania części tam i z powrotem podczas obracania. Dzięki temu wiercenie w betonie, cegle, kamieniu lub blokach staje się szybsze. Młotowiertarki zawdzięczają swoją nazwę wibracjom (które przypominają raczej szybkie uderzanie). Młotowiertarka posiada specjalne sprzęgło, które pozwala jej nie tylko obracać się, ale także wbijać i wybijać wiertło (wzdłuż osi wiertła).

Rzeczywista droga wiertła i siła jego uderzenia są bardzo małe, a ruch młotkowy jest bardzo szybki - tysiące "BPM" (uderzeń na minutę) lub "IPM" (cali na minutę) (uderzeń na minutę).

Używaj wiertarki udarowej na powierzchni roboczej

Dużo dużych nakrętek i śrub, wiertarka udarowa może pomóc

Wiertarki udarowe są bardziej efektywne niż małe wiertarki przy pracy z dużymi śrubami i nakrętkami. Odkryjesz, że używanie wiertarki udarowej jest łatwiejsze dla dłoni i nadgarstka, ponieważ automatycznie zwiększa siłę obrotową po napotkaniu oporu - od dwóch do trzech razy większy moment obrotowy niż w przypadku wiertarki. Jeśli pracujesz nad projektem, który wymaga wielu ciężkich elementów złącznych, takich jak pokład lub pergola, wiertarka udarowa będzie przydatna.

Częstotliwość udaru (IPM)

Prędkość udaru, zwana również szybkością udaru, jest mierzona w uderzeniach na minutę i wpływa na to, jak szybko i efektywnie wiertło może wiercić otwory w twardych materiałach. Szybkość udaru jest większa w przypadku wiertarek przewodowych.

???? Ponieważ to narzędzie elektryczne wymaga dużej ilości kontaktu, aby docisnąć śrubę lub wkręt i dokręcić lub poluzować je, IPM (Impacts Per Minute lub BPM - Impacts Per Minute - przeczytaj więcej tutaj), podobnie jak RPM, powinny być odpowiednio wysokie. Jeśli narzędzie udarowe o wysokim IPM nie jest w Twoim budżecie, poszukaj urządzenia, które ma dobre połączenie momentu obrotowego, RPM i IPM.

Jeśli pierwsze dwie wartości (RPM i moment obrotowy) są doskonałe, ostatnia wartość (IPM) może być nieco gorsza. Większe IPM wskazuje na większy kontakt pomiędzy narzędziem a zamierzonym celem, a większy kontakt wskazuje, że docelowa śruba lub nakrętka mocująca pozostaje bezpiecznie na miejscu.

Łatwo jest zrozumieć, dlaczego ten aspekt narzędzia jest również krytyczny. Gdy połączymy to z wysokim momentem obrotowym i prędkością obrotową, otrzymamy niemal doskonały klucz udarowy.


FAQ

Czy można używać wiertarki udarowej do wiercenia otworów?
Tak, można używać wiertarki udarowej. Najważniejszym czynnikiem jest wiertło. Za pomocą wkrętarki udarowej i zwykłego wiertła sześciokątnego można wykonywać drobne otwory w lekkiej stali i miękkim drewnie.

Czy jest coś, czego nie można wykonać przy pomocy wydajnej wiertarki udarowej?
Ogranicz użycie wiertarki udarowej do zadań, w których wielkość lub położenie otworu jest mniej ważne niż moment obrotowy potrzebny do wykonania zadania. Wiertarki udarowe nie sprawdzają się również podczas wiercenia w twardych materiałach, takich jak cegła czy beton. Do tego celu należy wybrać młotowiertarkę.

Wnioski????

Przed podjęciem decyzji o wyborze wiertarki udarowej do swojego zestawu narzędzi należy zadać sobie pytanie, jakiego rodzaju zadania będą wykonywane. Odpowiedź leży w sile potrzebnej do wykonania zadania. Im większą siłę skręcającą lub moment obrotowy posiada wiertarka, tym lepiej jest wyposażona do wykonywania większych projektów. Mierzona w funtach calowych wiertarka udarowa o mocy 2000 cali ma większą moc niż wiertarka udarowa o mocy 800 cali.
Akumulatorowe zestawy akumulatorów zasilają wiertarki udarowe. Im wyższe napięcie, tym dłuższa żywotność akumulatora i tym większa moc dostępna dla Twojej wiertarki. Na koniec należy zwrócić uwagę na ciężar wkrętarki. Chcesz czegoś, co nie będzie obciążać ramienia lub nadgarstka, jeśli zamierzasz używać go do umieszczania elementów złącznych nad głową.

Punkt:

Ocena użytkownika: 4.7 ( 1 głosów)

Autor